Analizowanie wyników finansowych spółek

Każdy z nas marzył kiedyś o założeniu własnej działalności. Nie musiałoby być to duże przedsiębiorstwo, ale mały rodzinny interes każdemu by się przydał. Wiadomo jednak, że prowadzenie takiej firmy kojarzy się z wyrzeczeniami, obowiązkami i stresującymi sytuacjami. Od nas samych zależy czy nastawimy się na sukces, czy też będziemy płynąć z prądem i czekać co przyniesie nam los, nie zawsze tak łaskawy jak byśmy chcieli.

Każde nasze działanie odbije się na firmie. Nie ryzykujemy już tylko, że narazimy na coś siebie, ale często chodzi tu właśnie o firmy lub całe rodziny, które są zamieszane w ich prowadzenie. Jeżeli w coś inwestujemy musimy liczyć się z tym, że pewnego dnia trzeba będzie policzyć ile tak naprawdę warta jest nasza firma. Oprócz tego z tych wyliczeń wyniknie, czy nasza firma jest zdatna do dalszego działania na rynku, czy też trzeba ją zamknąć.

Jakie są zagrożenia?

Wielu przedsiębiorców wie, kiedy ich firma jest w niebezpieczeństwie, dlatego ocena wyników firmy nie jest dla nich tajemnicą. Zdają sobie sprawę na długo przed takimi wynikami, że ich firma po prostu upada. Często wyniki wychodzą zerowe, co znaczy, że przychody są równe stratom, czy też na odwrót, jak kto woli. Niestety z takiego stanu niby stabilnego bardzo łatwo spaść i zmienić wynik na ujemny. W takim wypadku firmie grozi likwidacja lub upadłość.

Między tymi dwoma rodzajami zamknięcia firmy różnica jest taka, że likwidujemy firmę sami. Możemy to zrobić wtedy, gdy wartość działalności jest wyższa lub równa wartości zadłużenia. Wszystkie składniki trzeba wtedy sprzedać i spłacić dług. Upadłość ogłaszana jest przez sąd. Może się do niego zwrócić zarówno wierzyciel, jak i dłużnik. Występuje ono, gdy zadłużenie przewyższa wartośc posiadanego majątku. Sąd wzywa wierzycieli, ustala wszelkie roszczenia i proponuje układ. Oczywiście nie zawsze się na niego wszyscy zgadzają czy też wywiązują, wtedy to wyznacza się osobę, która sprzeda cały majątek firmowy i spłaci przynajmniej część długu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *