Ocena prawdziwej wartości przedsiębiorstwa

Aby wiedzieć tak naprawdę, którą spółką warto się zainteresować, a którą po prostu sobie odpuścić wystarczy wykonać ich selekcję. Wykorzystuje się do tego przede wszystkim wskaźniki oceny fundamentów fiannsowych, prowadzonych przez godne zaufania zarządy. Cena spółki nie zależy zbytnio od jej jakości.

Rzetelnośc to podstawa

Czasami mocne fundamentalnie i dobrze zarządzane spółki są tanie. Wynika to stąd, że czasami na rynku panują wzrosty, inwestorzy tryskają optymizmem, cena spółek jest wyższa niż rzeczywista rynkowa wycena firmy by na to wskazywała. Gd natomiast na rynu dominują spadki, a inwestorzy są w tym przypadku pesymistyczni, to cena akcji większości spółek jest niższa od rzeczywistej wartości. Cenę akcj zawsze ustala rynek. Poznanie więc realnej wartości firmy jest dobre w momencie, kiedy to ceny są wysokie. W takim wypadku na pewno nie stracimy pieniędzy, a możemy zarobić więcej. Wartość rynkową akcji zawsze ocenia inwestor. Można ją ustalić przy pomocy różnych metod, jednak najpopularniejsze są metody porównawcze i dochodowe. Często, w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów wykorzystuje się obie metody jednocześnie.

Świadoma wycena jest korzystna dla przedsiębiorstwa, dzięki niej możemy realnie spojrzeć na naszą przyszłość. Częścią takiej oceny jest na pewno biznesplan na przyszłe kilka lat i prognoza działalności. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że wyceniając naszą firmę określamy również wszelkie akcje i udziały i ich wartość realną też poznajemy. Należy pamiętać o tym, że nie wystarczy poznać sytaucję naszej firmy, ale trzeba też umiejętnie posłużyć się taką informacją. Przede wszystkim można wtedy określić, czy chcemy rozbudować naszą firmę, czy też zupełnie ją zamknąć.

Oprócz tego bardzo ważne jest aby ta prawdziwa wartość przedsiębiorstwa była dla nas pochwałą lub też naganą. Można oczywiście porównywać się z innymi firmami, jednak ciężko znaleźć drugą firmę z takimi zasobami, jak nasza. Mimo wszystko, wartość przedsiębiorstwa będzie się różniła, jednak, być może otworzy to przed nami drzwi do nowej działalności?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *