Czym są ceny transferowe?

Z pewnością jeszcze nie wszyscy zdążyli się dowiedzieć czym są ceny transferowe, które w zasadzie tak naprawdę dla każdego mogą mieć spore znaczenie. Takie ceny transferowe, nazywane również cenami transakcyjnymi to nic innego jak ceny stosowane w czasie transakcji z podmiotami, które są powiązane z nami jako jednostką. Na zasadzie takich cen często współpracują ze sobą różne jednostki na rynku, które prowadzą ze sobą stałe transakcje i operacje finansowe.

Można nawet powiedzieć, że znacząca część wszystkich transakcji, które odbywają się na rynku biznesowym są operacjami pomiędzy podmiotami, które są ze sobą powiązane. Wśród nich są chociażby takie polegające na przepływie towarów handlowych pomiędzy filiami przedsiębiorstw bądź też świadczenie usług na rzecz osób prawnych przez ich właścicieli i rząd. Można powiedzieć nawet, to takie sztampowe rozumienie pojęcia, jakim są ceny transferowe. Ceny stosowane w takich transakcjach mają szansę mieć ogromny wpływ na to, aby ostatecznie zobrazować zyski bądź straty na poszczególnych elementach grupy. W efekcie porównywalna staje się konkurencyjność przedsiębiorstw wobec jednej grupy.

Ceny a prawo podatkowe

Ceny transakcyjne mają duże znaczenie w polskim prawie podatkowym i jest to temat, w który warto zagłębić się znacznie bardziej. To właśnie wykorzystanie odpowiedniej polityki cen transferowych ma duży wpływ na to, jak kształtują się zobowiązania podatkowe w przedsiębiorstwie. Szczególnie cenny obraz dają one gdy członkami powiązanej ze sobą grupy są przedsiębiorstwa, które działają w krajach o różnych systemach podatkowych.

Dlatego też można stąd wyciągnąć bardzo prosty wniosek iż cenami transferowymi powinni zainteresować się wszyscy przedsiębiorcy, którzy zamierzają prowadzić transakcje z firmami zza granicy. Stawki cen transferowych w polskim prawie podatkowym są oczywiście ogólnodostępne i można je znaleźć także w sieci internetowej. Dlatego też swobodny dostęp do tej informacji mamy w zasadzie wszyscy w takim samym stopniu. Warto z niego skorzystać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *