Dlaczego asertywność w pracy jest aż tak istotna?

Dlaczego asertywność w pracy jest aż tak istotna?

Praca i jej wyzwania

Każdy z nas chce mieć dobrze płatną i dającą możliwość rozwoju pracę. Taka praca to szansa na sukces a także szansa na poczucie się naprawdę dobrze. Oczywiście praca to nie tylko same bodźce pozytywne, to także szereg bodźców negatywnych i różnej maści problemów. Kwestii jest doprawdy dużo i dlatego należy o nich poważnie pamiętać.

Wyzwania w pracy

Wyzwań w pracy jest naprawdę dużo. Po pierwsze, zadania której w niej wykonujemy stanowią wysiłek i coś nowego. Oczywiście po pewnym czasie się ich uczymy i wpadamy w rutynę, ale i tak wymagają one mobilizacji naszych zasobów a także wymagają od nas odpowiedniego podejścia i skuteczności. Po drugie, wyzwaniami w pracy są relacje z szefem. Jeśli jest on w porządku to jest o wiele lepiej, jeśli jednak nasz szef jest niezbyt fajny to kontakty z nim mogą być bardzo stresogenne. Po trzecie, wyzwaniem w pracy są dla nas relacje z innymi współpracownikami, którzy niekoniecznie muszą za nami przepadać i nie muszą wcale przejmować się naszym nastrojem czy naszym terminami lub celami.

Bycie asertywnym

Asertywność w pracy to ta cecha, która pozwala nam osiągnąć sukces. Jest to cecha dzięki, które jesteśmy w stanie zrealizować nasze cele a także dzięki, której możemy poradzić sobie z wyzwaniami. O co jednak dokładnie tutaj chodzi? Otóż, w przypadku asertywności idzie o to, aby umieć postawić na swoim i aby umieć powiedzieć nie. Asertywność to umiejętność wybudowania swojej pozycji w grupie w takim sposób aby okazywać innym szacunek, ale również aby pokazać im, że mamy swoje granice, których nie wolno przekraczać.

Naucz się asertywności

Po prawdzie nie każdy ma przyrodzoną asertywność podczas pracy. Wiele osób musi się jej po prostu nauczyć. Przez nauczenie się asertywności mamy na myśli przerobienie swojego myślenia w takim sposób, aby było ono nakierowane na realizację naszych celów, a nie na realizację celów innych osób. Musimy nauczyć się stawiać na swoim i robić to doniośle. Jeśli czujemy, że sami tego nie zrobimy to dobrze jest zwrócić się do specjalistów, którzy są w stanie pomóc nam z nabyciem tej cechy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *