Z życia wzięte – nie tylko dla prawników

Z życia wzięte – nie tylko dla prawników

W codziennym życiu cały czas spotykamy się z zastosowaniem przepisów prawa, czy to cywilnego, rodzinnego, gospodarczego… Każdy obszar życia społecznego jest regulowany ustawami, rozporządzeniami, generalnie przepisami prawa. Ich świadomość pozwala na bezkolizyjne funkcjonowanie, obchodzenie prawa lub jego nieznajomość kosztuje nie tylko wiele stresu, ale również bardzo dużo pieniędzy. Dzięki internetowi sytuacja w zakresie świadomości i dostępu do przepisów oraz regulacji prawnych zmieniała się w sposób zasadniczy.

Kontakt z prawnikiem – bądź na bieżąco

Powstają cały czas portale o charakterze pomocniczym w zakresie porad prawnych. Mają też swoje strony kancelarie prawne, na których są publikowane porady prawne, dotyczące typowych sytuacji. Można skorzystać z publikowanych w internecie wzorów umów różnego rodzaju, jak kupna-sprzedaży, najmu lub dzierżawy lokalu, napisania pozwu rozwodowego, czy zwrócenia się do urzędów administracji publicznej w sprawach o wydanie czy zmianę dowodu osobistego. Istotne jest również to, że wszystkie akty prawne dostępne są obecnie w formie elektronicznej. Nowelizacja prawna w tym zakresie przewiduje, że dokumenty takie jak Dziennik Ustaw, Monitor Polski oraz spora część dzienników urzędowych jest dostępna tylko i wyłącznie w cyfrowej postaci.

zawarcie-umowy-na-obsluge-prawna

Nowoczesność i postęp cywilizacyjny zakładają, że całe społeczeństwo posiada dostęp do internetu i ma znajomość posługiwania się komputerem. Nie jest to takie jednoznaczne i oczywiste w przypadku osób w starszym wieku, oni zdani są na porady prawne w kancelariach prawniczych albo na pomoc członków rodziny. Jeśli charakter wykonywanej pracy związany jest bezpośrednio z przestrzeganiem przepisów prawa, należy obserwować zmiany i nowelizacje przepisów w internecie.

Nie wszystkie zapisy o charakterze prawnym i specjalistycznym są powszechnie zrozumiałe, dlatego istnieje wiele wydawnictw i publikacji o charakterze poradnikowym, które wyjaśniają zarówno podstawowe pojęcia jak i też interpretują przepisy. Znajomość prawa w dorosłym życiu jest niezbędna, dlatego warto w konkretnym przypadku udać się do kancelarii adwokackiej po poradę prawną.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *