Nowoczesny proces rekrutacji

Nowoczesny proces rekrutacji

Techniki rekrutacji stosowane przez duże i małe działalności gospodarcze ulegają ewolucji, głównie na korzyść outsourcingu. Wielu przedsiębiorstwom nie opłaca się już otrzymywanie własnego działu rekrutacyjnego. Specjalistyczny podmiot posiadający najczęściej gotową bazę potencjalnie wykwalifikowanych pracowników to bardzo dobry pomysł na nawiązanie współpracy, jeżeli jesteś pracodawcą i poszukujesz do wykonywania obowiązków faktycznie doświadczonego pasjonata. Jak zatem wygląda krok po kroku nowoczesny proces rekrutacji i co warto o nim wiedzieć, aby uwzględnić w swoim przedsiębiorstwie innowacyjne trendy?

Rekrutacja stacjonarna, multimedialna i inne niestandardowe techniki

proces-rekrutacji

Rekrutacja Łódź (http://hr-partners.pl/) zakłada poszukiwanie pracowników nie tylko metodami stacjonarnymi, ale też niekonwencjonalnymi. Łowcy głów, wykradanie pracowników konkurencji, badanie multimedialnych CV i stron internetowych branżowych specjalistów to tylko niektóre z form nawiązywania nowych relacji między pracownikiem, a pracodawcą. Do tego dochodzą programy rekrutacyjne wdrażanie na uczelniach, np. dla najlepszych absolwentów. Wychowanie przyszłego pracownika i zapewnienie mu względnie bezpiecznego stanowiska jest bardzo wygodnym formatem zwiększania konkurencyjności biznesu. Lojalny pracownik z wysokimi kwalifikacjami jest ogromną przewagą, nawet dla średniej wielkości działalności gospodarczych. Dobry rekruter to również w pewnym sensie psycholog badający ludzkie charaktery. Przekazywanie rekrutacji w formacie outsourcingu zwalnia pracodawcę z dodatkowej pracy i zapewnia po prostu spełnienie konkretnego celu. Wygoda to właśnie outsourcing rekrutacji.

Proces rekrutacji ulega zmianom

Na nowoczesnym rynku pracy liczy się dynamika, mobilność, maksymalna elastyczność. Stałych pracowników, którzy pracują w jednej firmie przez kilkadziesiąt lat jest coraz mniej. To raczej już domena osób prowadzących własne działalności gospodarcze. Z tego powodu proces rekrutacji podobnie zakłada elastyczność, a nawet poszukiwanie kadry poza granicami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *